کسب و کار

صفحه آرایی کتاب کودکان و 5 نکته کلیدی در آن

نحوه صفحه آرایی کتاب کودکان

صفحه آرایی کتاب کودکان یکی از مراحل مهم در امر انتشار کتاب کودک است. برخلاف باور عموم، کوتاه بودن کتاب کودک سبب نمی شود تا از اهمیت صفحه آرایی در این دست از کتاب ها کم شود. بلکه صفحه آرایی کتاب کودکان به منظور بالا بردن تمایل کودکان به خواندن و همچنین سرگرم کردن آن ها بسیار مهم است‌.

مهم نیست که داستان و شخصیت‌های کتاب شما چقدر عالی هستند، طراحی و تصویرسازی ضعیف یک کتاب‌‌ کودک، موفقیت و فروش را در هنگام انتشار محدود کرده و به حداقل می رساند. بنابراین امر صفحه آرایی را جدی بگیرید و حتی در صورت لزوم با متخصصان طراحی و تصویرسازی نیز مشورت و همکاری کنید.

صفحه آرایی کتاب کودکان

صفحه آرایی کتاب کودکان

چگونه صفحه آرایی در کتاب کودکان را انجام دهیم

اگر قصد دارید که به صفحه آرایی کتاب کودک بپردازید یا علاقه مند هستید تا با این حرفه پرطرفدار و نحوه انجام آن آشنا شوید، در ادامه به آموزش آن پرداخته ایم.

  1. پژوهش

به کتابخانه یا کتابفروشی محلی خود بروید تا آخرین دسته از کتاب‌های کودکان را که با گروه سنی کتاب شما یکسان است، به ویژه کتاب هایی که برندگان جوایز هستند، را ببینید. این کار به شما کمک می کند تا روندهای فعلی کتاب های داستان کودکان، از جمله طراحی جلد، طراحی صفحه، و تصویرسازی را بشناسید.

صفحه آرایی کتاب کودکان باید به گونه ای باشد که با بچه های امروزی ارتباط برقرار کند. این روزها کودکان در معرض پیشنهادات بسیار بیشتری قرار می گیرند، علم بالایی دارند و می توانند موضوعات عمیق و هنر پیچیده را درک کنند.

البته هنوز یه سری داستان کلاسیک وجود دارند که مورد علاقه هر سنی است. حتی با گذشت صد ها سال طرفداران خودش را دارد. و با نسل جدید بچه ها به سادگی ارتباط برقرار می کند.

همچنین، فراموش نکنید که کتاب مصور کودکان باید برای بزرگسالان و والدینی که به انتخاب کتاب برای فرزندانشان می پردازند نیز جذاب باشد.

  1. استوری بورد

کتاب تصویری خود را مانند یک فیلم برای کودکان در نظر بگیرید. چگونه داستان را صفحه به صفحه با تصاویری که متن را زنده می کند، بازگو می کنید؟ لحظه‌ های مهم داستان را می توانید هیجان انگیزتر خلق کنید.

در اینجاست که استوری‌ بورد یا فیلمنامه تصویری معنادار می شود. استوری بورد اساساً طرح کلی کتاب کودکان شما خواهد بود، که به‌ شکل نقاشی‌ های تصویری انجام می شود. اگر با یک تصویرگر کار می‌کنید، می‌توانید در ساخت استوری‌ بورد همراه باشید تا در پیش بردن داستان و ایده‌ های تصویر و صفحه آرایی کتاب کودکان همکاری کنید‌.

  1. تصاویر

تصاویر یک عنصر مهم در صفحه آرایی کتاب کودکان هستند. بسیاری از سبک های مختلف تصویرسازی برای ایجاد شکل ها وجود دارند. ترفند اصلی کار در این است که احساس عاطفی سوژه خود را با سبک تصویرگر و هنری که داستان شما را تکمیل می کند، مطابقت دهید.

در کتاب خاطرات یک کرم (نوشته دورین کرونین و هری بلیس)، تصاویر گرم و جذاب کتاب به درستی زندگی روزمره یک کرم جوان مشتاق را به تصویر می کشد. Diary of a Worm یک نمونه عالی از یک کتاب کودکان جذاب برای بچه ها و والدین آنها است.

اگر کتاب شما برای خردسالان نوشته شده است، سعی کنید سبک تصویرسازی ساده تری داشته باشید. و اگر کتاب شما برای کودکان بزرگتر مناسب است، بهتر است به دنبال هنر انتزاعی بیشتری باشید.

تصاویر در کتاب کودک

تصاویر در کتاب کودک

  1. طرح ‌بندی، رنگ ‌ها و تایپ‌ فیس‌ ها

اگر از استوری‌ بورد استفاده نمی‌ کنید، احتمالاً با یک طرح تصویری خسته‌ کننده مواجه خواهید شد (متن در یک طرف، تصویر در طرف دیگر).

برای ترکیب کردن چیزها در چیدمان، برنامه ریزی کنید که تصاویری داشته باشید که در دو صفحه پخش شوند و متن در بالا، پایین، اطراف یا بین تصاویر قرار گیرد. می توانید خطوط متن را جدا کرده و آنها را روی چند تصویر در تمام صفحه قرار دهید. فقط مطمئن شوید که متن در یک قسمت تاریک یا روشن و عمدتاً یکنواخت قرار گیرد تا به راحتی خوانا باشد.

بررسی کنید که عناصر مهم تصاویرتان (مثل چهره شخصیت اصلی) در شکاف بین دو صفحه گم نشود، یا خیلی به لبه صفحه نزدیک نبوده و قطع نشود. بنابراین همواره در صفحه آرایی کتاب کودکان، یک حاشیه ایمنی برای هر تصویر و متن باقی بگذارید.

همانطور که تصاویر از لحاظ احساسی با داستان ارتباط برقرار می کنند، انتخاب رنگ و حروف شما نیز باید موضوع شما را منعکس کند.

توجه کنید، چه طرح و رنگی حال و هوای داستان شما را بهتر منتقل می کند؟ انعکاس حس طبیعی را می توان با رنگ های خاکی و گرم مانند قهوه ای و سبز ایجاد کرد. حس گرم ممکن است قرمز، نارنجی و زرد را نیاز داشته باشد و حس های هیجان انگیز از تضادهای رنگی قوی مانند قرمز و بنفش استفاده می کند. در کتاب Diary of a Worm، رنگ‌ ها تن طبیعت گرم و خاکی هستند.

نکته بعدی اینکه، اگر کتاب شما می توانست حرف بزند، چه صدایی داشت؟ اکنون، سعی کنید تایپ فیسی را انتخاب کنید، که شبیه ظاهر آن باشد! شما باید مخاطبان خود را در نظر بگیرید. کتاب مصور کودکان هم توسط بزرگسالان و هم کودکان خوانده می شود. تایپ‌ فیس‌ ها می‌ توانند در صورت امکان خلاقانه باشند، اما هرگز به حدی که متن ناخوانا شود، زیاده روی نکنید.

  1. جلد کتاب کودک

همه ما خاطرات خوبی از کتاب های کودک و صفحه آرایی کتاب کودکان مورد علاقه خود داریم و احتمالا جلد روی آن را بیشتر از همه به یاد داریم!

همه (به ویژه کودکان) یک کتاب را از روی جلد آن قضاوت می کنند. جلد کتاب شما باید بتواند در یک لحظه و خیلی سریع کودکان و والدین را جذب کند تا کتاب شما را بخرند و اطلاعات بیشتری در مورد آن بیاموزند. نکته خیلی ساده ای است، یک جلد عالی کتاب‌ های بیشتری را می‌ فروشد.

بنابراین در طراحی جلد به نکات زیر توجه کنید:

  • گروه سنی مخاطبان را بشناسید و طرح جلد را برای آنها هدف قرار دهید.
  • عنوان کتاب را به شیوه ای جالب طراحی کنید و مطمئن شوید که برجسته است.
  • اطمینان حاصل کنید که تصویر روی جلد شما پیش نمایشی از داستان داخل را به خوانندگان می دهد و کنجکاوی لازم را ایجاد می کند.
  • رنگ ها و حروفی را انتخاب کنید که با حال و هوای داستان مطابقت داشته باشد.
  • اطمینان حاصل کنید که جلد کتاب شما مطابق با دیگر کتاب های کودکان طراحی شده است.
جلد کتاب کودک

جلد کتاب کودک

اهمیت صفحه آرایی کتاب کودکان

ظاهر کتاب اولین چیزی است که توجه مخاطب را جلب می کند و سبب فروش بالای آن خواهد شد. بنابراین اگر تجربه ای در زمینه خدمات صفحه آرایی و صفحه آرایی کتاب کودکان ندارید، بهتر است آن را به یک طراح کتاب حرفه ای بسپارید.

نشرینو یک مرکز معتبر و با طراحان حرفه ای است که می توانید با خیالی آسوده صفحه آرایی کتاب خود را به آن بسپارید و از فروش بالای کتابتان شگفت زده شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

11 − 1 =