کسب و کار

صفحه آرایی مطبوعات به چه صورت باشد و 9 نکته اجرای آن

صفحه آرایی مطبوعات

صفحه آرایی مطبوعات به چه صورت است

صفحه آرایی مطبوعات به چیدمان متن، تصاویر و سایر اشیاء در یک صفحه اشاره دارد. این اصطلاح ابتدا در انتشارات رومیزی (DTP) و حروفچینی استفاده میشد، اما اکنون معمولاً برای توصیف طرح‌ بندی صفحات وب نیز استفاده می‌شود. تکنیک‌ های صفحه‌ آرایی در مطبوعات برای شخصی‌ سازی ظاهر مجلات، روزنامه‌ ها، کتاب‌ ها، وب‌ سایت‌ ها و دیگر انواع نشریات استفاده می ‌شود.

صفحه آرایی مطبوعات با چه نرم افزارهایی ممکن است

صفحه آرایی یک سند چاپی یا الکترونیکی تمام عناصر صفحه را در بر می گیرد. این شامل حاشیه ‌های صفحه، بلوکهای متن، تصاویر، لایه‌ بندی اشیا، و هر شبکه یا الگوی مورد استفاده برای تعیین موقعیت اشیا در صفحه می‌ شود.

برنامه های صفحه آرایی، مانند Adobe InDesign و QuarkXpress، به طراحان صفحه اجازه می دهند تا همه این عناصر را برای یک نشریه چاپی تغییر دهند. همچنین برنامه‌ های توسعه وب، مانندAdobe Dreamweaver و Microsoft Expression Studio به توسعه‌ دهندگان وب اجازه می‌ دهند تا طرح‌ بندی‌ های صفحه مشابهی را ایجاد کنند که به‌ طور خاص برای وب طراحی شده‌ اند.

ایندیزاین

ایندیزاین

از آنجایی که برنامه های زیادی وجود دارند که طرح بندی صفحه را به صورت سفارشی شده ایجاد می کنند، فرمت فایل خاصی نیز برای انواع فایل های صفحه آرایی وجود دارد. این فایلها شبیه اسناد پردازش کلمه هستند، اما ممکن است حاوی اطلاعات قالب‌ بندی صفحه و سایر انواع محتوای بصری نیز باشند.

سبک های طراحی مدرن اغلب در حالت نوسان هستند و مدام با توجه به سلیقه مخاطب به روز می شوند. در زیر 9 سبک طراحی متداول که در حال حاضر توسط متخصصان در حال اجرا می باشد، را ذکر کرده ایم. استفاده از آنها به پروژه شما ظاهری تمیز و شیک می بخشد، که مطمئناً جذاب خواهد بود.

9 نکته مدرن برای صفحه آرایی مطبوعات

 1. طراحی مینیمالیست را به کار بگیرید

روزنامه خود را شلوغ یا خیلی پیچیده صفحه آرایی نکنید. تا جایی که می توانید از فضای سفید زیادی استفاده کنید. روزنامه ها در گذشته همیشه شلوغ به نظر می رسیدند، اما طراحی مدرن تمایل دارد از فضای سفید بیشتری استفاده کند، بنابراین سبب می شود، مخاطب به تصاویر و متنی که در یک صفحه وجود دارد، اهمیت بیشتری دهد.

برای مثال یک صفحه را با تنها یک کلمه در وسط تصور کنید. این کار تمام توجه را به یک کلمه و معانی احتمالی آن جلب می کند. این ممکن است افراطی باشد، اما مفهوم استفاده از فضای سفید بیشتر، هدف روزنامه را به خوبی منتقل می کند. فضای بیشتری بین تصاویر و متن قرار دهید. متن را بیشتر خالی کنید و فضای سفید بیشتری بین پاراگراف ها، ستون ها و سایر کادرهای متنی بگذارید.

طراحی مینیمالیست

طراحی مینیمالیست

 1. طرح های رنگی خوبی داشته باشید

از رنگ ها زیاد استفاده نکنید. این کار سبب می شود صفحه آرایی مطبوعات شلوغ به نظر بیاید. ترکیب رنگ ها را بشناسید. چه رنگ هایی به خوبی با هم هماهنگ می شوند و کدام یک با هم تضاد دارند. در روزنامه، رنگها همیشه تیره‌ تر از آنچه روی صفحه رایانه شما است، چاپ می‌شوند. بنابراین مهم است که رنگها را روشن انتخاب کنید.

 1. ظاهر ساده و صاف را حفظ کنید

در صفحه آرایی مطبوعات سعی کنید از جلوه های سه بعدی، اریب یا سایه های زیاد استفاده نکنید. این سبک ها در دهه گذشته به علت اینکه جدید بود، بسیار رواج داشت، اما امروزه طرفدار ندارد و صفحه را شلوغ می کند. یک ظاهر صاف و ساده، تمیز و شیک به نظر می رسد.

 1. شبکه یا الگوهای هندسی را فراموش نکنید

طراحی مدرن اغلب از تصاویر به صورت شبکه ای یا الگوی هندسی استفاده می کند. این روش در صفحه آرایی مطبوعات به پروژه شما ظاهری تازه و تمیز همراه با تصاویری که جذاب هستند، می دهد.

 1. فونت های مناسب و خوانا استفاده کنید

مقالات و داستان های شما در طراحی روزنامه نقش اساسی دارند. از فونت هایی استفاده نکنید که خواندن یا تشخیص آنها دشوار است. از فونت هایی استفاده کنید که چشم به راحتی آن ها را تشخیص دهد. از استفاده از انواع مختلف فونت ها خودداری کنید. برای انواع گروه‌ بندی ‌های متنی متفاوت، یعنی متن اصلی، عنوانها و پانویس ها، فونت یکسانی به کار بگیرید.

 1. در اندازه فونت خود ثابت قدم باشید

می توان از فونت هایی با اندازه های مختلف استفاده کرد، اما باید ثابت بماند. وقتی متن اصلی شما ناگهان بزرگتر می شود، تأثیری بد روی ناخودآگاه خوانندگان می گذارد. در این حالت صفحه آرایی مطبوعات نه تنها نامرتب به نظر می رسد، بلکه یک انحراف بصری نیز در پیام ایجاد می کند.

 1. تراز کردن ضروری است!

این ممکن است خسته‌ کننده به نظر برسد، اما روزنامه‌ ای که به‌ خوبی هم‌ راستا و تراز شده باشد، بسیار برتر از روزنامه‌ هایی است که به‌ درستی تراز نشده‌ اند. در اینجا برخی از زمینه های لازم برای ترازبندی وجود دارد که باید در نظر بگیرید:

تراز کردن

تراز کردن

 • ستون‌ ها

مطمئن شوید که عرض ستون‌ های شما یکسان بوده و در بالا یا پایین تراز شده و به طور مساوی بین خود فاصله داشته باشند.

 • تصاویر

در جایی که می توانید تصاویر را با یکدیگر تراز کنید.

 • عناوین

عناوین را به صورت عمودی یا افقی در جایی که مشخص است تراز کنید.

 • فاصله افقی و عمودی

اگر در سمت راست فضا دارید، مطمئن شوید که دقیقاً همان مقدار فضا در سمت چپ وجود دارد. اگر بین عنوان و متن فاصله است، مطمئن شوید که بین عنوان ‌ها و متن های دیگر نیز فاصله باشد.

 • نسبت‌ های تصویر

اگر نیاز دارید یک عکس را فقط از یک طرف کوچک کنید (عمودی یا افقی) تا متناسب با یک فضای خاص باشد، آن را کوچک نکنید. این کار باعث می شود که تصویر شما به جای طبیعی بودن، پهن یا عریض به نظر برسد. در عوض، آن را برش دهید. همیشه بهتر است عکس را برای تراز کردن آن برش دهید تا اینکه یک تصویر غیرطبیعی داشته باشید.

 1. فضای آزاد را مدیریت کنید

فضای خالی در صفحه آرایی مطبوعات به اندازه فضایی که استفاده می کنید مهم است. تلاش برای استفاده از تمام فضای خالی ممکن است عاقلانه نباشد. فضای خالی یا سفید که به خوبی قرار گرفته و جایگذاری شده باشد می تواند یک روزنامه را واقعاً برجسته، تمیز، تازه و زیبا جلوه دهد.

مدیریت فضای آزاد

مدیریت فضای آزاد

 1. همواره در حال یادگیری باشید

اگر می خواهید مخاطب بیشتری جذب کنید، باید همواره فعال بوده و مطابق با ذائقه خواننده جلو بروید. بنابراین شگردهای جدید صفحه آرایی مطبوعات را بیاموزید.

در آخر

نشرینو یک سایت حرفه ای در زمینه خدمات صفحه آرایی است. شما می توانید پروژه های خود را به این سایت بسپارید و در کوتاهترین زمان و با قیمتی مقرون به صرفه، نتیجه ای درخشان را دریافت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

19 + هشت =