آموزش

وظایف ویراستار و 7 مورد از مهمترین آنها

ویراستاری و وظایف ویراستار

با افزایش میزان چاپ کتاب در کشور، وظایف ویراستار  بعلت رشد چشمگیر ویراستاری، اهمیت بسیاری یافته است. یکی از اصلی ترین وظیفه های ویراستار آماده کردن کتاب برای چاپ است. عموماً ویراستار کتاب نسخه خطی که نویسندگان نوشته اند را مطالعه می کند تا با در نظر گرفتن نکاتی، مشخص کند که کدام یک از این آثار برای چاپ مناسب است.

معمولاً ویراستاران، کتاب ها را از قبل بررسی می کنند و در تلاش هستند تا کتابی را که ویرایش کرده اند با تیراژ زیاد به فروش برسانند.

فعالیت های که یک ویراستار انجام می دهد

ویراستاران در وظایف ویراستار در طول روزکاری خود برخی از فعالیت ها را انجام می دهد که باعث تقویت ویراستاری آن ها می شود. برخی از این موارد شامل موارد زیر است:

 1. برنامه ریزی دقیق
 2. افزایش مهارت های خواندن و نوشتن
 3. بررسی درستی اطلاعات متن
 4. بررسی مجدد نوشته های روزهای گذشته
 5. مطالعه فراوان کتاب
فعالیت های ویراستار

فعالیت های ویراستار

ویراستار چه وظایف ویراستار دارد

ویراستاران با توجه به پست و سمتی که در مؤسسات دارند، وظایف مختلفی را انجام می دهند. در برخی از مواقع وظایف ویراستار بسیار سنگین است. اما به طور کل این وظایف می تواند شامل موارد زیر دانست:

 1. متون خطی را از نویسندگان جمع آوری کند.
 2. ابتدا مطالب را بخواند و سپس ویرایش کند.
 3. در نهایت تمامی مطالب را بنویسد.
 4. از صحت اطلاعات پیش از انتشار متن مطمئن شود تا بعداً با مشکل روبه رو نشود.
 5. با همراهی نویسندگان، مطالب را توسعه دهد.
 6. روابط خوبی را با نویسندگان برقرار کند و بتواند با ارتباط با کارمندان به فرایند کار سرعت ببخشد.
 7. به شکلی برنامه ریزی کند تا مطالب کتاب برای انتشار با توجه به زمانبدی آماده شود. این نکته در وظایف ویراستاری بیش از سایر موارد تاکید می شود.

وظایف ویراستار و ارتباط ویراستار با نویسنده

یکی از وظایف ویراستار این است که بتواند با نویسنده های کتاب ارتباط مناسبی برقرار کند. ویراستاری به شکلی است که افراد به دنبال استعداد جدید و انتشار آن هستند؛ زیرا این کار به افزایش مخاطبین و فروش بالای کتاب کمک زیادی می کند. به همین جهت است که بیشتر نویسندگان تنها با یک ویراستار در طول دوره حرفه ای خود همکاری می کنند. نویسندگانی که روابط خوبی با ویراستاران دارند با وجود تغییر انتشارات، فعالیتشان قطع نمی شود. ویراستارانی که با نویسندگان پرمخاطب فعالیت می کنند، در نزد ناشران محبوبیت زیادی دارند؛ زیرا توانسته اند مشتری های خوبی را جذب کنند. ارتباطات با نویسندگان مختلف در دنیای نشر جزو وظایف ویراستار است و این موارد می تواند عامل تفاوت ویراستاران با یکدیگر باشد.

مدارک تحصیلی لازم برای ویراستار

یکی دیگر از وظیفه های ویراستار این است که مدارک تحصیلی مرتبط با فعالیت خود را کسب کنند. داشتن تحصیلاتی مانند تسلط به زبان انگلیسی می تواند به افزایش کیفیت ویراستاری کمک زیادی کند. البته، این بدان معنی نیست که اگر شخصی مدرک ویراستاری را کسب نکرده باشد، نمی تواند وظایف ویراستار را انجام دهد. تجربه می تواند تأثیر بسزایی در افزایش کیفیت ویراستاری بگذارد. تبحر در ویرایش مطالب، اشتیاق به کار و مطالعه بیش از هر مدرکی تاثیرگذار خواهد بود. تجربیاتی مانند کارآموزی و ویرایش کتاب و روزنامه به ویراستاران کمک زیادی می کند.

کلاس ها و دوره های آموزشی مختلفی برای ویراستاران برگزار می شود که در آن نحوه فعالیت ویراستار به صورت دقیق بیان می شود. بهتر است با شرکت در برخی از این دوره ها با این فعالیت آشنا شوید.

مهارت‌هایی لازم برای ویراستار

وظایف ویراستار این است که مهارت و توانمندی خود را به حدی برساند که بتواند کیفیت خوبی را در فعالیت هایش انجام دهد. برخی از این توانمندی ها شامل موارد زیر است:

مهارت‌هایی لازم برای ویراستار

مهارت‌هایی لازم برای ویراستار

 • مهارت خواندن

یک ویراستار باید بتواند مهارت خواندن خود را تقویت کند. سرعت در مطالعه و خواندن دقیق مطالب در ویراستاری اهمیت زیادی دارد.

 • مهارت‌های نوشتاری

یک ویراستاری باید بتواند تمامی مطالبی که برای چاپ آماده می کند از دستور زبان و علائم دقیق نگارشی برخوردار باشد. باید در متن اصول نوشتار رعایت کند. روان و واضح بنویسد. به موضوع مورد نظر کاملاً تسلط داشته باشد.

 • اصول اخلاقی

ویراستار باید در فعالیت های خود وجدان و اصول اخلاقی را رعایت کند. در صورتی که متن از جایی کپی برداری شده باشد باید ویراستار آن را گزارش دهد.

 • جزئی ‌نگری

یکی از وظایف ویراستار این است که مطالب را به صورت دقیق بخواند و نکات ریز و اشتباهات را پیدا کند. ویراستار باید ریزبین و نکته سنج باشد تا بتواند متن را به صورت کامل بررسی کند.

 • زمانبندی

ویراستاران معمولاً به صورت همزمان در پروژه های مختلفی کار می کنند. آن ها باید برنامه های خود را به شکلی هماهنگ کنند که بتواند تمامی کتاب ها را تا زمان مشخص بررسی کنند.

 • دانش زبانی

یک ویراستار ماهر کسی است که دانش کافی نسبت به زبانی که آن را ویراستاری می کند، داشته باشد. او باید زمان درست استفاده از افعال و کلمات را بداند.

این ها نکاتی است که باید در نشریات و متون نوشته شده، به صورت دقیق توسط ویراستاران انجام شود تا خروجی و کیفیت کار افزایش چشمگیری داشته باشد و استقبال از مجموعه روبه روز افزایش یابد.

 میزان تغییر متن توسط ویراستار

ویراستار کتاب در صورتی که قصد دارد مطلبی از کتاب را تغییر دهد یا آن را حذف کند باید ابتدا از صاحب اثر اجازه بگیرد. زیرا در برخی موارد شاید ویراستار وظیفه خود را به درستی درک نکرده باشد و وظایف ویراستاری را به اشتباه انجام دهد. ویراستار اصلاً نباید به بدنه متن دست بزند و آن را تغییر دهد. به این دلیل که، در برخی از موارد مشاهده می کنید که با تغییر حتی یک جمله یا کلمه کل متن به هم می ریزد.

تغییر متن توسط ویراستار

تغییر متن توسط ویراستار

کلام پایانی

یک ویراستار باتجربه و حرفه ای باید دقیق، منظم، متعهد به اصول اخلاقی و مهارت دیده باشد. اگر این ویژگی ها در ویراستاران کنار یکدیگر قرار بگیرد قطعاً می توانند وظایف ویراستار را به بهترین شکل انجام دهند.

در صورتی قصد دارید کتاب یا مقالتان ویراستاری شود می توانید با مراجعه به وب سایت نشرینو ثبت سفارش کنید و از خدمات ویراستاری آنها استفاده کنید. این مجموعه یکی از مراکز معتبر در کشور است که تاکنون توانسته مقالات و کتاب های زیادی را ویراستاری کند. تیم نشرینو متشکل از بهترین ویراستاران است که به ویراستاری کتاب های مشهوری در ایران پرداخته اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نه + هفده =