کسب و کار

ویرایش علمی مقاله چگونه انجام دهیم؟ و ضرورت آن چیست؟

ویرایش علمی مقاله به چه صورت است؟

بیشتر محققان و متخصصان علمی، با ویرایش علمی مقاله آشنایی ندارند و از طرفی دیگر به دلایلی، پیدا کردن یک ویراستار علمی با تجربه برای ویرایش مقاله دشوار است. خدمات ویراستاری نشرینو در کنار شما است تا با ارائه خدمات ویرایش مقاله به صورت علمی، به شما در این زمینه کمک کند.

تعریف ویرایش مقاله علمی

به پروسه تعیین و تهیه اطلاعات علمی برای ارائه در یک قالب را، ویراستاری علمی مقاله می گویند.

در ویرایش مقاله به صورت علمی، درستی و اعتبار مفاهیم و محتوای پژوهشگر مورد بررسی قرار می گیرد. در ویرایش، اگر در متن مقاله اطلاعات اشتباه نوشته شده بود، حذف می شود یا اصلاح می گردد. در ویرایش مقاله مطالب تکراری حذف می شود و در مواردی که نیاز به توضیح بیشتر است به داخل متن اضافه می گردد. در بعضی موارد پژوهشگران از مقالات علمی برای مقاله خود استفاده می کنند. در این حالت باید ویراستار ترجمه را با متن اصلی مقایسه کند تا در صورت وجود خطا، آن را اصلاح کند.

ویراستاری علمی مقاله

ویراستاری علمی مقاله

اهمیت ویرایش مقاله علمی

بعضی پژوهشگران، مقالات خودشان را بدون ویرایش و یا با ویرایش سطحی برای مجله ها و مسابقات علمی ارسال می کنند که این کار احتمال عدم پذیرش مقالات را بالا می برد. پس بهتر است پیش از ارسال مقاله به مسابقات، آن را برای مراکز ویرایش مقاله ارسال کنید، تا مقاله را ویرایش کنند. به این منظور می توانید از نشرینو کمک بگیرید که سابقه طولانی در ویراستاری و ویراستاری مقاله علمی دارد.

ضرورت ویرایش مقاله به صورت علمی

ضرورت ویرایش مقاله علمی

ضرورت ویرایش مقاله علمی

 • در صورتی که مقاله علمی از خطا و اشتباه کمتری برخوردار باشد، کیفیت آن بیشتر است و در نتیجه باعث پذیرش در همایش های علمی می شود.
 • ویرایش علمی مقاله می تواند ضعف های آن را از بین ببرد یا تا حد امکان آن را کم کند.
 • حتی اگر مقاله از نظر پژوهشی کیفیت چندانی نداشته باشد، متن منظم و بدون خطا می تواند احتمال پذیرش را افزایش دهد.
 • ویرایش کردن مقاله علمی، می تواند اشتباهات ما را به شما نشان دهد تا در مقالات بعدی از تکرار آن جلوگیری شود.
 • پس از ویرایش مقاله، شما با اصول نگارش و نکات اصلی مقاله نویسی آشنا خواهید شد.

نکاتی مهم در زمینه ویرایش کردن مقاله علمی

نکاتی مهم در زمینه ویرایش علمی مقاله

نکاتی مهم در زمینه ویرایش علمی مقاله

در هنگام نگارش و ویرایش مقاله عملی باید به نکاتی توجه کرد که به کیفیت مقاله کمک می کند. این نکات شامل موارد زیر است:

 • کوتاه نویسی

تا حد امکان از تکرار مطالب و محتوای طولانی، جلوگیری کنید. بیان توضیحات بیش از حد درباره موضوعات ابتدایی، از کیفیت مقاله می کاهد.

 • ساده نویسی

بهتر است در مقالات از جملات روان و ساده استفاده شود. استفاده از جملات مجهول و به کار بردن کلمات دشوار برای مقاله علمی مناسب نیست.

 • واضح بنویسید

از عبارت های مبهم جدا خودداری کنید. در صورتی که متن واضحی ننویسید، امکان برداشت های مختلف از متن شما وجود خواهد داشت.

 • سنتی عمل کنید

نوشتن و ویرایش مقالات علمی با نوآوری ها و رسم نمودارهای مختلف، نیاز به دانش و مهارت خاصی دارد، که در صورت عدم رعایت آن می تواند باعث حذف مقاله شما شود. پس بهتر است در صورتی که در این زمینه مهارتی ندارید، از این شیوه استفاده نکنید.

 • کار را به کار دان بسپارید

ویراستاری مقاله علمی را به افرادی بسپارید که توانایی و دانش کافی در این زمینه را داشته باشند. تلاش کنید که مقاله را به گروه ها و مراکز معتبر با سابقه فعالیت زیاد تحویل دهید تا تمامی نقص های کارتان را برطرف شود. یکی از این مراکز، نشرینو است که با متخصصین برتر و کارآزموده، نقش مهمی در ویرایش و ویراستاری ایفا می کند.

نکته!

اگر مقاله شما ظرفیت چاپ در مجلات خارجی را دارد، بهتر است تا ویرایش مقاله را به دو نفر بسپارید که تمامی ایرادات مقاله برطرف شود.

پیشنهاد

شما می توانید برای پیدا کردن ایرادات علمی مقاله، آن را به یکی از مجله های علمی ارسال کنید. مقاله شما توسط داوران همایش بررسی می شود و بسیاری از خطاهای مقاله تعیین می گردد. البته این کار هرگز جایگزین ویرایش علمی مقاله نخواهد شد.

تفاوت بین بازخوانی مقاله با ویراستاری علمی

شاید فکر کنید که بازخوانی با ویراستاری مقاله یکسان است اما در صورتی که اصلا اینطور نیست. در بازخوانی فردی که معمولا تسلطی به موضوع مقاله علمی شما ندارد، مقاله را مطالعه کرده و در صورتی که در مقاله غلط املایی دیده شود یا از نظر دستور زبان و نگارش مشکلی داشته باشد، آن ها را اصلاح می کند اما در ویرایش مقاله به صورت علمی، فردی متخصص متناسب با دانش مرتبط با عنوان مقاله، آن را مطالعه می کند و در صورت وجود اشتباهات علمی در مقاله، تلاش می کند که مشکل را برطرف نماید.

چرا باید یک مقاله علمی را ویرایش کرد؟

 • معمولا اشتباهات در یک مقاله از دید و نگاه نویسنده پنهان می ماند و فرد متوجه ایرادات آن نمی شود. در این مواقع نیاز به فردی است که مقاله را ویراستاری کند. عیب های مقاله را تشخیص دهد و آن ها را برطرف کند. کاهش ایرادات مقاله کمک زیادی به افزایش کیفیت مقاله خواهد کرد.
 • نیاز است که هر مقاله بارها و بارها مطالعه شود. درواقع، برای کاهش اشکالات مقاله، لازم است که مقاله چندین بار خوانده شود. ویراستار متخصص به خوبی و با دیدی بهتر می تواند از مشکلات پنهان مقاله آگاه شود.

چطور ویراستار علمی مقاله شوم؟

بعد از چندبار بررسی و نظر ویراستار در ارتباط با مقاله، شما شیوه کار را فرا می گیرد و خودتان می توانید مقالات علمی مرتبط با رشتتان را بررسی و درآمد کسب کنید. البته تبدیل شدن به یک ویراستار موفق به همین سادگی نخواهد بود، اما در صورت پشتکار خواهید توانست به توانایی خوبی در این زمینه برسید و به راحتی ویرایش علمی مقاله را انجام دهید.

چطور ویراستار علمی مقاله شوم؟

چطور ویراستار علمی مقاله شوم؟

ویژگی های ویراستار مقاله علمی

برای ویرایش علمی مقاله لازم است که فرد ویراستار ویژگی هایی داشته باشد تا بتواند بخش عمده از ایرادات مقاله را تشخیص دهد. این ویژگی های شامل موارد زیر است:

 • دانش و مهارت مربوط با موضوع مقاله علمی
 • توانایی استدلال و حل مسئله
 • تجربه در ویراستاری
 • آشنا به اصول اصلی ویراستاری

تمامی افراد در تیم نشرینو از تخصص بالایی برخوردار هستند. تیم مجرب و موفق این مجموعه تاکنون توانسته است رضایت بیش از 90 درصد مشتریانش را کسب کند.

سخن پایانی!

اگر در حال نگارش مقاله یا کتاب علمی و تخصصی هستید، بهتر است برای افزایش کیفیت، ویرایش علمی مقاله را به دست ویراستار بسپارید تا خیالتان از مقاله آسوده باشد. در انتخاب ویراستار مقاله دقت بسیاری کنید؛ زیرا در صورت انتخاب ویراستار بی تجربه، اشکالات مقالتان برطرف نخواهد شد و امکان دارد در همایش علمی، مقاله شما پذیرش نشود.

نشرینو سال های بسیاری است که با ارائه خدمات در زمینه ویراستاری مقاله علمی فعالیت می کند. ویراستاری محتوایی، ادبی، فنی و ویرایش کتاب از جمله خدمات این مجموعه به حساب می آید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

7 − 2 =