آموزش

شغل ویراستاری چیست؟ 4 روش کسب درآمد از ویراستاری

کسب درآمد از شغل ویراستاری

شغل ویراستاری چیست؟

شغل ویراستاری یکی از مشاغل منعطف و برجسته امروزی است. امروزه روش های بی شماری برای کسب درآمد از طریق اینترنت وجود دارد. جوان، پیر، بازنشسته، بیکار، و در واقع هرکسی که تحقیقاتی در این زمینه انجام دهد، می تواند روش مناسبی را برای خود بیابد.

در زیر جزئیات نحوه کسب درآمد با این روش آورده شده است. اگر توانایی خواندن و نوشتن داشته باشید، در اینجا آنچه شما نیاز دارید، بدانید و از این تجارت کسب درآمد کنید، آمده است.

ویراستار محتوا آثار کسی که متن را نوشته، می خواند و بررسی می کند، تا مطمئن شود که طرح به درستی کار می کند. او در این راستا برای تقویت کار پیشنهاداتی ارائه می دهد. در شغل ویراستاری، غلط املایی باید بررسی شود. اینکار به ظاهر بی اهمیت جلوه می کند اما غلط املایی باعث عدم تمرکز و جذب خواننده می شود.

ویراستاری به فردی نیاز دارد، که جزئیات گرا باشد، تکنیک های ادبی را بداند و درک بسیار خوبی از نحوه اتصال آغازها و پایانهای متن، نحوه ادغام موضوعات و غیره داشته باشد.

شغل ویراستاری چیست؟

شغل ویراستاری چیست؟

ویراستار در شغل ویراستاری، چگونه کار می کند؟

 1. ویراستار ابتدا متن را خوانده و از نظر دستور زبان و غلط املایی آن را بررسی می کند.
 2. سپس باید بطور معکوس یعنی از پایین به بالا متن را خوانده و اشتباهات مبهم را پیدا کند.
 3. او باید برای بهبود روند کار به طور مداوم با نویسنده ارتباط برقرار کرده و پیشروی طرح را بررسی کند.
 4. برای درک بهتر و اطمینان خاطر، خواندن چندین باره متن ضرورت دارد.

چگون وارد شغل ویراستاری شویم؟

 1. تصمیم بگیرید که در چه زمینه ای می خواهید ویرایشگر شوید.

شغل ویراستاری یکی از حرفه هایی است که شاخه های مختلفی دارد. مانند پزشک که تخصص های متفاوتی دارد، اگرچه اساس کار همشان یکسان است.

اگر می خواهید ویراستار شوید، کمی باید از کاری که می خواهید انجام دهید، مطلع شوید. بنابراین، در وهله اول باید بدانید که می خواهید در چه زمینه ای تخصص داشته باشید؟

 • ویراستار کتاب
 • ویرایشگر محتوا
 • ویرایستار خبر
 • ادیتور ویدئو
ویراستار محتوا

ویراستار محتوا

 1. زیاد بخوانید ، زیاد تماشا کنید.

خواندن کتاب یا تماشای محتوای ویدئویی یکی از کارهای تاثیرگذار برای پیشرفت در شغل ویراستاری است. محتوای به روز، به شما در پیشرفت های حرفه ای کمک می کند. فرض کنید، می خواهید ویراستار کتاب شوید. غیرممکن است ویراستار کتابی، که از کتاب دور است، بتواند کار خود را با موفقیت انجام دهد.

 1. مطمئن شوید که قوانین املا را می دانید.

بخوانید، تصحیح کنید و بنویسید. بعلاوه می توانید از فرهنگ لغت فارسی استفاده کنید.

 1. آموزش ببینید

اگر می خواهید در شغل ویراستاری متخصص شوید، طبیعتاً باید آموزش هایی نیز در این زمینه دریافت کنید.

وقتی آگهی های استخدامی را بررسی می کنیم، می توان گفت فارغ التحصیلان رشته های ادبیات اغلب در وهله اول ترجیح داده می شوند. اما اگر مدرک مرتبط ندارید، این مشکلی نیست. این امکان وجود دارد که آموزش های لازم را دریافت کنید!

 1. زبان انگلیسی خود را تقویت کنید.

دانستن یک زبان خارجی می تواند شما را یک قدم جلوتر ببرد! برای مثال، فرض کنید شما ویراستار کتاب هستید. برای اینکه بتوانید بر روی متنی که توسط مترجم به زبان فارسی ترجمه شده است کار کنید، دانستن زبان مربوطه برای درک بیشتر شما، مزیت خواهد بود.

 1. تمرین کنید.

اگرچه شما به صورت تئوری آموزش می بینید، اما ویرایش، مانند سایر مشاغل، با تمرین توسعه می یابد.

 1. به خود اعتماد کنید و از هدف خود دست نکشید.

ممکن است برای رسیدن به شغل رویایی خود نیاز به زمان داشته باشید، یا شاید در یافتن شغلی با شرایطی که مدنظرتان هست دچار مشکل شده باشید، با اینحال، به جای تسلیم، نباید فراموش کنید که آنها موقعیت هایی هستند که شما را تقویت می کنند و باعث می شوند که بر کمبودهای خود غلبه کنید.

برای شغل ویراستاری چه ویژگی هایی نیاز دارید؟

شما باید بتوانید با کلمات بازی کنید و محتوا را مطابق درخواست کارفرما تولید کنید. به عنوان مثال؛ گاهی باید از زبان جدی استفاده کنید، گاهی طنز.

مثلا اگر قصد دارید مقاله ای در مورد یک خبر خنده دار بنویسید، نباید طوری با خواننده صحبت کنید که انگار در یک موسسه رسمی هستید. همگام شدن با این زمینه و به روز بودن در جریان تحولات جاری از جمله قوانین اساسی برای ویراستاران است.

ویراستار باید به تحقیق علاقه داشته باشد، زیرا این کار تنها زمانی می تواند نتایج خوبی را به دست آورد که با علاقه انجام شود. روحیه ویراستاری که بدون دوست داشتن کار خود را انجام می دهد، برای خواننده قابل درک است.

همچنین در ویراستاری، باید به روز باشید و از پیشرفتهای تکنولوژی تبعیت کنید.

ویژگی های ویراستار

ویژگی های ویراستار

روش های کسب درآمد از ویراستاری چیست؟

همانطور که قبلا هم گفته شد، ادیتوری یا شغل ویراستاری در زمینه های مختلف استفاده می شود. با این حال، اگرچه زمینه تغییر می کند، اما کار ویرایشگر به طور کلی یکسان است.

ویراستار کتاب: این شخص است که با خواندن اثر نوشته شده نویسنده، یکپارچگی کتاب را ایجاد می کند. ویراستار، نویسنده را در راستای کمبودهای متن و شاید اشتباهاتی که شناسایی کرده است، راهنمایی می کند. همچنین اطمینان می دهد که کتاب به بهترین شکل ممکن برای چاپ آماده شده است.

علاوه بر این، افراد در شغل ویراستاری کتاب می توانند مستقل و یا برای انتشارات کار کنند. ویراستار در هنگام تهیه کتاب نقش یک پیرو را بر عهده می گیرد و در همه امور به عنوان دستیار نویسنده عمل می کند. بنابراین، برای ویراستار کتاب شدن، باید در این زمینه متخصص باشید.

ویرایشگر محتوای وب: با ایجاد مقالات مطابق با موضوعات خاص و ارائه اهداف مختلف مانند اطلاعات و سرگرمی کار می کند. همچنین به عنوان نویسنده محتوا شناخته می شود. در بسیاری از زمینه های تخصصی مانند مد، فناوری، دکوراسیون، خودرو می تواند فعالیت کند.

مهمترین مسئله در شغل ویراستاری وب این است که بتوانیم محتوا را به درستی تولید کنیم. علاوه بر این، مهم است که ویرایشگران محتوای وب سایت از دانش فنی مناسب مانند سئو برخوردار باشند و نحوه دسترسی به مخاطبان هدف را بداند.

اگر قصد فعالیت در این زمینه دارید، باید تحقیقات دقیقتری انجام دهید و خود را در این زمینه بهبود بخشید. زیرا نیاز به ویرایشگر محتوای سایت دائما در حال افزایش است.

ویرایشگر خبر: وظیفه نوشتن و به اشتراک گذاری اخبار در سایت های خبری را بر عهده می گیرد.

برای کسب درآمد در زمینه شغل ادیتوری خبر، علاقه مندی به تحقیق از جمله قوانین اصلی است. محتوای تولید شده می تواند در بسیاری از زمینه های مختلف مانند مد، سیاست، اقتصاد و…  باشد.

کسب درآمد از ویراستاری

کسب درآمد از ویراستاری

ویرایشگر ویدئو: وظیفه ایجاد ویدئو از تصاویر و یا ویرایش ویدئو را بر عهده دارد. افراد در ویراستاری ویدئو باید به برنامه های ویرایش مانند Adobe Premiere ، Final Cut ، Vegas را تسلط داشته باشد.

کلام آخر

ما در اینجا توصیه هایی را برای کسانی که قصد فعالیت در شغل ویراستاری و ارائه خدمات ویراستاری دارد، آوردیم. هرکسی که صلاحیت برای ویراستاری، داشته باشد، می تواند از این شغل درآمد کسب کند. کافی است که درست آموزش دیده و تلاش کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هجده − چهار =